Analýza klíčových slov – 7 praktických tipů pro vyšší zisk - SEO specialista Marek Hnátek
View Sidebar

Analýza klíčových slov – 7 praktických tipů pro vyšší zisk

Březen 9, 2015 11:49 am2 komentáře

Analýza klíčových slov

Správně interpretovaná analýza klíčových slov je základem linkbuildingu. V praxi se však většinou setkávám s tím, že konzultant vytáhne fráze z PPC systémů, různě je kategorizuje a s větší nebo menší úspěšností se na ně snaží cílit. Pokud ale chcete díky „klíčovce“ vydělávat více, podívejte se, jak na to.

1. Profilování, správné cílení a odhad konkurenčnosti

Když prodáváte oblečení, jsou pro vás „top“ výrazy jako móda nebo dámské oblečení sice tematicky příbuzné, ale nemusí být relevantní.

Profilování úzce souvisí s ujasněním vašeho USP. Díky tomu budete vědět, čím se odlišujete od ostatních a které výrazy jsou pro vás vhodné.

Jestliže se zaměřujete na specifickou oblast působení – drahá móda, hip-hopové oblečení, sport… –, má jen málokdy význam optimalizovat na vysoce konkurenční oborové fráze. Zvolte ty, které vám přinesou peníze.

2. Využijte stávajících dat

Pokud váš projekt už běží (nebo máte přístup k jiným), prostudujte důvěryhodné zdroje dat. Typicky jde o exporty klíčových slov z GA a GWT, PPC systémů, případně jiných nástrojů.

Další možností je využití veřejně dostupných zdrojů:

  • Analýza konkurence, jejích odkazů (anchor texty) a nejvýznamnějších stránek
  • Sledování trendů – blogy, magazíny, oboroví lídři, sociální sítě, agregátory
  • Užitečné služby typu Google Trendy, Klábosení nebo trendwatching.com

3. Vytáhněte si člověka z cílovky

SEO vtip

Ty nejlepší informace o důležitých výrazech vám dá váš zákazník / pravidelný návštěvník. Možná budete překvapeni tím, co všechno vkládají do vyhledávacího formuláře lidé, o nichž si myslíte, že dobře znáte jejich zvyky.

Setkání naživo může proběhnout v rámci komplexního uživatelského testování. Vyzvěte člověka na druhé straně, ať zadává dotazy při nákupním procesu / hledání informací. Následně budete snadněji tvořit persóny. Doporučuji se ale setkat s více hledajícími, ať nejste „deformování“ pohledem jednoho nebo několika málo lidí.

Přínosnou metodou je také prolustrování zbožových vyhledávačů jako Zboží.cz nebo Heuréka. Pročtěte si recenze zboží a další informace. Hodí se i to, že poznáte, jak „zbožáky“ mají vyřešenou kategorizací a propagaci vybraných produktů.

4. Antonyma, netradiční a slangové fráze, zdrobněliny, chyby…

Zkomoleniny – analýza klíčových slov

Máte v seznamu frází pouze různé varianty produktů? Chyba. Většina oborů má své specifické a vžité fráze, na které se ale v SEO zapomíná. Když se na ně zaměříte, můžete levně získat nové návštěvníky nejen z vyhledávačů.

Slangové a další fráze se dají použít jak u magazínu/blogu, tak i u komerčně zaměřených stránek. Skvělým příkladem je SEO optimalizace. Ačkoli je tento výraz jazykově nesprávný, klienti jej vyhledavájí – přináší konverze.

Pokud prostudujete místa, kde cílovka nachází a budete znát dobře obor, neměl by pro vás být problém identifikovat další fráze, kterými obohatíte analýzu klíčových slov.

5. Nezapomínejte na vyřazené/nerelevantní produkty

SEO školení – lepší je SEO workshop

Kromě slangových výrazů nebo překlepů existují ještě na první pohled nerelevantní slova a fráze, které konzultanti rádi vypouštějí, ale kterých chytrý obchodník umí využít.

Doprodali jste nedávno zboží, u něhož víte, že jej znovu nebudete mít v sortimentu? Nabízíte lepší variantu produktu, který zákazníci hledají pod jiným označením? V těchto i jiných případech zkuste využít původních frází.

Typicky se „neprodejních“ frází využívá u kontroverzních nebo jinak zajímavých příspěvků. Můžete cílit na známý oborový výraz, okolo něhož panuje řada mýtů, napsat o něm pravdu a nabídnout lepší variantu.

6. Klíčová slova v PPC inzerátech

SEO a PPC – SEMOR.cz

PPC jsem již zmínil. Jestliže tento reklamní kanál již provozujete, setřiďte stávající data a posuďte, na které fráze budete cílit i v organicu. SEO a PPC nejsou dva znepřátelé tábory, ale naopak – v ideálním případě – synergicky působící kanály pro přivedení relevantní návštěvnosti.

A jestliže zatím nemáte spuštěnou PPC kampaň, zaměřte se na prostudování konkurence. Tím nejlepším, co můžete udělat, je oslovit odborníka. Za sebe doporučuji PPC zachránce Jakuba Herrmanna.

Pomohou také užitečné nástroje jako SEMOR, které jsou schopny spojit SEO a PPC data (nástroj pro návrh klíčových frází a práci s landing pages zatím chybí, ale je na cestě :)).

7. Partnerský marketing

Affiliate marketing je jedním z nejlepších obchodních kanálů. Jeho obrovskou výhodou je zejména to, že na propagaci nejste sami, ale naopak vám s ní pomáhá síť partnerů.

Affiliate partnerům zase můžete pomoci vy. Jak? Zasílejte jim informace o zajímavých produktech, trendech, očekávaných novinkách v sortimentu a případně i data vyplývající z analýzy klíčových slov.

Máte vlastní tipy pro vylepšení analýzy klíčových slov? Podělte se o ně v komentářích.  

SEO školení První místa.cz

            
                
                    
                                     
                                 
   
Analýza klíčových slov – 7 praktických tipů pro vyšší zisk
5 (100%) 4 votes            
       
                             
                         

2 komentáře

  • Hezký přehled, myslím, že to budu používat jako TODO při přípravě každé méně komplexní klíčovky 🙂

  • Pěkný článek! Při analýze klíč. slov jsem narazil i na varianty s gramatickými chybami, jejichž souhrný objem vyhledávání byl poměrně významný. Vytvoření takových podstránek jsme ale v zájmu udržení brandu raději zavrhli 🙂 Článek sdílím dále v seznamu českých článků o SEO a Linkbuildingu:
    http://www.affilo.cz/clanek/zobrazit/23/

Leave a reply


Zaujal vás článek?
Školení linkbuildingu? Pojďte raději na praktický workshopVíce »
+ +
Starší příspěvky:
PR pro neziskové organizace – recenze kurzu nabitého informacemi

Na Naučmese.cz je hodně dobrých kurzů, které svým praktickým přínosem převyšují většinu šablonovitých školení marketingu. Dalším pěkným „kouskem“, jejž jsem...

Zavřít