Freelancing není přestupní stanicí před rozjetím vlastní firmy nebo zaměstnaneckým poměrem - SEO specialista Marek Hnátek
View Sidebar

Freelancing není přestupní stanicí před rozjetím vlastní firmy nebo zaměstnaneckým poměrem

Červenec 4, 2014 2:04 pm1 komentář

Sociálními sítěmi nedávno proběhl článek Tragédie Volnonožce od Vojtěcha Bednáře. Respektovaný firemní a mediální poradce skvěle popsal konkrétní příklad toho, že někdy je lepší jako freelancer buď založit vlastní firmu a nabízet větší spektrum / objem služeb, nebo se stát zaměstnancem a těžit z výhod stabilní společnosti. Na druhou stranu celou věc zobecnil. S takovým přístupem příliš nesouhlasím a dovolil jsem si k tomu sepsat pár odstavců.

Ve zmíněném článku jsou uvedeny dvě věci, s nimiž se neztotožňuji:

 1. Být majitelem firmy / zaměstnancem je lepší, než být freelancerem.
 2. Freelanceři neumí poskytnout komplexní služby.

POZNÁMKA – mám minimální představu o tom, co obnáší vedení vlastní firmy s větším počtem lidí. Stejně tak neznám do hloubky všechny obory. Proto se zaobírám pouze rolí člověka v pozici volnonožce či zaměstnance v oblasti e-marketingu.

1. Je lepší být freelancer, nebo zaměstnanec?

Nelze prohlásit, že jedna z variant je lepší. Každému z nás vyhovuje něco jiného. Svou roli má i to, že nezáleží jen na povaze daného člověka, ale i dřívějších zkušenostech, kontaktech, místu bydliště a spoustě dalších věcí.

Jako zaměstnanec máte spoustu výhod. Máte jistotu. Místo shánění klientů a budování brandu se můžete vzdělávat… Vaše práce ale není tak docela vaše. Musíte poslouchat někoho jiného a dělat i to, co vás nebaví, případně k tomu máte negativní postoj (to někdy i jako volnonožka, ta má ale většinou více svobody).

Neznám proto důvod, proč by se Robert Vlach nebo jiný profesionál musel stát zaměstnancem a přijímat zadání, která mu někdo určí. Život volnonožce je tvrdý, sám to moc dobře vím, ale má také přednosti, jež vám žádná firma nenabídne.

Mimochodem – víte, že většina on-line marketingových agentur zakazuje svým zaměstnancům pracovat na vlastním brandu? Proč asi?

2. Jsou freelanceři nekomplexní?

Jedním z často zmiňovaných negativ volnonožek je to, že se specializují na konkrétní oblast a neumí nabídnout komplexní služby. No, dnes je to (minimálně v on-line marketingu) přesně naopak. Běžně spolupracuji se specialisty na obory, které souvisí se SEO, ale rozumím jim jen v základu. Případná spolupráce pro klienta běží svižněji. Díky kontaktům můžeme zajistit nejen levnější služby, ale třeba i výhodnější inzerci, propagaci při projektech jiných partnerů atd.

A že freelanceři nedokážou poskytnout kvalitní služby velkým firmám? Nemyslím si.

Odpovědní lidé dnes pracují jako freelanceři i jako zaměstnanci ve firmách. Když budu chtít dobrou infografiku, vím, že mohu oslovit Václava Lázničku i firmu Jirky Rosteckého. Jde tedy spíš o to, najít spolehlivého partnera.

Chcete být freelancer, nebo zaměstnanec? Je to vaše volba

Na konci článku Tragédie Volnonožce ja část:

„Pokud jste na volné noze, přemýšlejte teď, co bude za pět let. Že to není cool? Nevadí, jde o Vaši budoucnost. A ta je o více věcech, než o tom být free, cool a in.“

Zde není co dodávat. Jde o syrovou pravdu. Jsme svobodní lidé a každý by se měl odpovědně rozhodnout, kterým směrem se bude jeho život ubírat.

Tento článek příliš nedá klientům. Snad kromě informace, že spolehliví lidé jsou na volné noze i v agenturách. A že důležité věci, mezi něž patří výběr životní dráhy, nejde vždy zobecňovat.

A jak to máte vy? Jaký je váš názor na výběr životní dráhy? Pracujete jako freelancer, nebo zaměstnanec?

SEO školení První místa.cz

            
                
                    
                                     
                                 
   
Freelancing není přestupní stanicí před rozjetím vlastní firmy nebo zaměstnaneckým poměrem
           
       
                             
                         

1 komentář

 • Ahoj Marku,
  doplním ke tvému článku svůj názor. Ať má laskavý čtenář nad čím přemýšlet 🙂

  _O zákazu práce mimo tým_
  Máme u nás v Bestetu pravidla. Ta mimo jiné zakazují práci mimo tým, bez schválení náčelníkem.
  O každé takové práci chci vědět protože:
  – Práce ve stejném oboru znaměná, že kolega/kamarád není u nás spokojený. Chci řešit příčinu, nikoliv mít nespokojeného kamaráda. Chci aby mi to řekl.
  – Práce mimo pracovní dobu znamená unavenějšího kamaráda, který podává horší práci.

  _O komplexnosti_
  Ano, myslím si, že frýlensr je méně komplexní než agentura. Představ si tohle, u nás v Bestetu se každé pondělí sejde tým na štábu. A povídáme si, co je nového, komu se co podařilo, nač si dát pozor… zkrátka sdílíme zkuešnosti. Osobně. A navíc sdílíme sebe. Tým musí být komplexnější, než jednotlivec. Už proto, že se skládá z více jednotlivců, kteří mohou navzájem čerpat. To myslím teď víc v osobnostní rovině, než odborné. I když i to je znát.
  Jsou tu i další výhody, jako je možnost pracanta ustoupit před nenaladěným klientem stranou a využít náčelníka, který stojí za ním, chodit pro radu k člověkovi, který vidí věci zvenku, jistota klienta, že když si pracant zlomí obě ruce, tak o něj bude i nadále postaráno, protože tým dodá náhradního pracanta… ale tohle již bylo jistě popsáno jinde.

Leave a reply


Zaujal vás článek?
Školení linkbuildingu? Pojďte raději na praktický workshopVíce »
+ +
Starší příspěvky:
Jak probíhá návrh strategie linkbuildingu
Proč se vyplácí odkazovat na cizí stránky

Část majitelů webových stránek se drží hesla „Hlavně na nikoho neodkazovat, abych neposílal návštěvníky pryč a nepředal někomu hodnocení.“. Skutečnost...

Zavřít