Freelancing není přestupní stanicí před rozjetím vlastní firmy nebo zaměstnaneckým poměrem - SEO specialista Marek Hnátek
View Sidebar
SEMOR - nebuď mouchou v síti

Freelancing není přestupní stanicí před rozjetím vlastní firmy nebo zaměstnaneckým poměrem

Červenec 4, 2014 2:04 pm1 komentář

Sociálními sítěmi nedávno proběhl článek Tragédie Volnonožce od Vojtěcha Bednáře. Respektovaný firemní a mediální poradce skvěle popsal konkrétní příklad toho, že někdy je lepší jako freelancer buď založit vlastní firmu a nabízet větší spektrum / objem služeb, nebo se stát zaměstnancem a těžit z výhod stabilní společnosti. Na druhou stranu celou věc zobecnil. S takovým přístupem příliš nesouhlasím a dovolil jsem si k tomu sepsat pár odstavců.

Ve zmíněném článku jsou uvedeny dvě věci, s nimiž se neztotožňuji:

 1. Být majitelem firmy / zaměstnancem je lepší, než být freelancerem.
 2. Freelanceři neumí poskytnout komplexní služby.

POZNÁMKA – mám minimální představu o tom, co obnáší vedení vlastní firmy s větším počtem lidí. Stejně tak neznám do hloubky všechny obory. Proto se zaobírám pouze rolí člověka v pozici volnonožce či zaměstnance v oblasti e-marketingu.

1. Je lepší být freelancer, nebo zaměstnanec?

Nelze prohlásit, že jedna z variant je lepší. Každému z nás vyhovuje něco jiného. Svou roli má i to, že nezáleží jen na povaze daného člověka, ale i dřívějších zkušenostech, kontaktech, místu bydliště a spoustě dalších věcí.

Jako zaměstnanec máte spoustu výhod. Máte jistotu. Místo shánění klientů a budování brandu se můžete vzdělávat… Vaše práce ale není tak docela vaše. Musíte poslouchat někoho jiného a dělat i to, co vás nebaví, případně k tomu máte negativní postoj (to někdy i jako volnonožka, ta má ale většinou více svobody).

Neznám proto důvod, proč by se Robert Vlach nebo jiný profesionál musel stát zaměstnancem a přijímat zadání, která mu někdo určí. Život volnonožce je tvrdý, sám to moc dobře vím, ale má také přednosti, jež vám žádná firma nenabídne.

Mimochodem – víte, že většina on-line marketingových agentur zakazuje svým zaměstnancům pracovat na vlastním brandu? Proč asi?

2. Jsou freelanceři nekomplexní?

Jedním z často zmiňovaných negativ volnonožek je to, že se specializují na konkrétní oblast a neumí nabídnout komplexní služby. No, dnes je to (minimálně v on-line marketingu) přesně naopak. Běžně spolupracuji se specialisty na obory, které souvisí se SEO, ale rozumím jim jen v základu. Případná spolupráce pro klienta běží svižněji. Díky kontaktům můžeme zajistit nejen levnější služby, ale třeba i výhodnější inzerci, propagaci při projektech jiných partnerů atd.

A že freelanceři nedokážou poskytnout kvalitní služby velkým firmám? Nemyslím si.

Odpovědní lidé dnes pracují jako freelanceři i jako zaměstnanci ve firmách. Když budu chtít dobrou infografiku, vím, že mohu oslovit Václava Lázničku i firmu Jirky Rosteckého. Jde tedy spíš o to, najít spolehlivého partnera.

Chcete být freelancer, nebo zaměstnanec? Je to vaše volba

Na konci článku Tragédie Volnonožce ja část:

„Pokud jste na volné noze, přemýšlejte teď, co bude za pět let. Že to není cool? Nevadí, jde o Vaši budoucnost. A ta je o více věcech, než o tom být free, cool a in.“

Zde není co dodávat. Jde o syrovou pravdu. Jsme svobodní lidé a každý by se měl odpovědně rozhodnout, kterým směrem se bude jeho život ubírat.

Tento článek příliš nedá klientům. Snad kromě informace, že spolehliví lidé jsou na volné noze i v agenturách. A že důležité věci, mezi něž patří výběr životní dráhy, nejde vždy zobecňovat.

A jak to máte vy? Jaký je váš názor na výběr životní dráhy? Pracujete jako freelancer, nebo zaměstnanec?

SEO školení První místa.cz

   
       
           
       
   

1 komentář

 • Ahoj Marku,
  doplním ke tvému článku svůj názor. Ať má laskavý čtenář nad čím přemýšlet 🙂

  _O zákazu práce mimo tým_
  Máme u nás v Bestetu pravidla. Ta mimo jiné zakazují práci mimo tým, bez schválení náčelníkem.
  O každé takové práci chci vědět protože:
  – Práce ve stejném oboru znaměná, že kolega/kamarád není u nás spokojený. Chci řešit příčinu, nikoliv mít nespokojeného kamaráda. Chci aby mi to řekl.
  – Práce mimo pracovní dobu znamená unavenějšího kamaráda, který podává horší práci.

  _O komplexnosti_
  Ano, myslím si, že frýlensr je méně komplexní než agentura. Představ si tohle, u nás v Bestetu se každé pondělí sejde tým na štábu. A povídáme si, co je nového, komu se co podařilo, nač si dát pozor… zkrátka sdílíme zkuešnosti. Osobně. A navíc sdílíme sebe. Tým musí být komplexnější, než jednotlivec. Už proto, že se skládá z více jednotlivců, kteří mohou navzájem čerpat. To myslím teď víc v osobnostní rovině, než odborné. I když i to je znát.
  Jsou tu i další výhody, jako je možnost pracanta ustoupit před nenaladěným klientem stranou a využít náčelníka, který stojí za ním, chodit pro radu k člověkovi, který vidí věci zvenku, jistota klienta, že když si pracant zlomí obě ruce, tak o něj bude i nadále postaráno, protože tým dodá náhradního pracanta… ale tohle již bylo jistě popsáno jinde.

Leave a reply


Zaujal vás článek?
Školení linkbuildingu? Pojďte raději na praktický workshopVíce »
+ +
Starší příspěvky:
Jak probíhá návrh strategie linkbuildingu
Proč se vyplácí odkazovat na cizí stránky

Část majitelů webových stránek se drží hesla „Hlavně na nikoho neodkazovat, abych neposílal návštěvníky pryč a nepředal někomu hodnocení.“. Skutečnost...

Zavřít