3 věci, které mě nejvíce nakoply za poslední měsíce - SEO specialista Marek Hnátek
View Sidebar

3 věci, které mě nejvíce nakoply za poslední měsíce

Duben 8, 2014 5:41 pm3 komentáře

Mám za sebou další zápis do deníku nazvaného Ze života freelancera. Člověk čas od času udělá chyby. Právě ty ho posunou dál, jestliže se z nich poučí.

Poslední měsíce byly ve znamení poměrně velkých událostí. Ztratil jsem i získal nové klienty. Když se na tyto události dívám zpětně, mohu s klidným svědomím prohlásit, že představovaly významné změny jak v mé práci, tak osobním životě.

1. Ztráta významného klienta

Když vlastní chybou ztratíte klienta

V minulém roce jsem se po měsících oťukávání a dřívejší spokojené spolupráci dohodl na realizaci služeb se známým e-shopařem. Při průzkumu trhu a konkurence jsem ale „ujel“ a v jednom diskusním fóru přidal příspěvek s odkazem. Ten se nesetkal zrovna s pozitivním reakcí, což při následné kontrole mělo za následek ukončení spolupráce.

Jako linkbuilder jsem zde vyhořel. Sice jsem situaci rychle řešil i nabídl klientovi kompenzaci, spolupráce však tak i tak zkrachovala. Ve výsledku ztráta (nejen) času pro všechny zúčastněné.

Jak se ale říká, z každé chyby se dá těžit – pokud se k ní postavíte čelem (lidově řečeno: každá prdel má dvě půlky). Jednalo se o mé selhání. Na jeho následku jsem však zapracoval. A jen máloco mě také tak nakoplo k tomu, abych dále odváděl kvalitní práci.

2. Zisk zatím největšího klienta

Uzavření spokojené spolupráce

Krátce po ztrátě předchozí zakázky přišel další impuls – tentokrát z opačného směru. Dostal jsem příležitost spolupracovat s TOP hráčem ve velmi konkurenční oblasti. Spolupráce přinesla jak dobré výsledky, tak především mnoho nových zkušeností.

Samotná zakázka paradoxně ze začátku nebyla zisková. I přes zajímavý budget bylo množství investovaného času vysoké. Nejsem sice perfekcionista, ale aby vše šlapalo ve velké firmě, která navíc prochází inovacemi, je potřeba organizovat více věcí než jen zpětné odkazy. Pokud jste po spuštění ostré verze webu zapomněli odstranit Disallow: / z robots.txt, víte, o čem mluvím. Z celkého měřítka ale jde o jednu z nejlepších forem spolupráce, kterou mám za sebou.

Samotné SEO nebo linkbuilding jsou snadné obory. Aby konzultant mohl dělat dobře svou práci, potřebuje nejen odborné znalosti, ale především zkušenosti získané v praxi – při spolupráci s více lidmi, týmem a širokým sortimentem a v době realizace změn. Toho se mi dostalo a dostává více než dost.  

3. Více školení a kurzů

Školení a workshop linkbuildingu – Marek Hnátek

Hodně mě začaly bavit školení a workshopy. V této oblasti se chci rozhodně dále rozvíjet. Prvními vlaštovkami byly přednášky na oborových akcích.

V současné době pořádám školení ne přímo pro výdělek, ale pro získávání nových zakázek a zkušeností. Situace je víceméně stejná jako před pár měsíci – mé schopnosti coby přednášejícího pokulhávají za odbornými znalostmi.

Co plánuji do budoucna?

Postupně přecházím z „klasického SEO a linkbuildingu“ na výkonovou spolupráci. Nemám rád počítání práce na hodiny, spoustu teorie a konzultace bez skutečné aplikace v praxi. Někdy je těžké klienty „překecat“, aby zahodili zaběhlé modely a zaměřili se na to, co je skutečně důležité. Kvůli tomu se také některé zakázky neuskuteční. Na druhou stranu těžím především z doporučení stávajících klientů nebo účastníků kurzů, kteří mi dohazují další majitele webů, s nimiž si rozumím.

U hodně klientů zajišťuji vše, co souvisí se správou stránek a marketingem. Jednotlivé činnosti ale přenechávám schopnějším. S tím souvisí i mé rozhodnutí přestěhovat se do většího města, kde bude pohromadě na jednom místě více odborníků na různé obory.

A jak to máte vy? Pracujete na volné noze nebo jinak a máte za sebou zajímavé zkušenosti z posledních měsíců? Napište komentář.

SEO školení První místa.cz

            
                
                    
                                     
                                 
   
3 věci, které mě nejvíce nakoply za poslední měsíce
           
       
                             
                         

3 komentáře

  • Jan Dřevěný

    Děkuji za tento článek, je velmi inspirativní.

    Chci se zeptat, bude se možno přihlásit ještě na nějaké Vaše školení?

  • Marek Hnátek

    @Jan: děkuji za komentář. Aktuálně jsou volná místa na kurz, který se uskuteční 30. dubna v Praze. Další kurzy budou v horizontu cca dvou týdnů.

  • Zjistil jsem, že SEO se mi nejlíp dělá tehdy, když ovládám co největší část byznys vertikály (třeba v případě česneku, kde se starám od dodání, přes propagaci až po distribuci). Můžu tak ovlivnit kvalitu produktu a čím kvalitnější produkt, tím snazší je pak propagace.

Leave a reply


Zaujal vás článek?
Školení linkbuildingu? Pojďte raději na praktický workshopVíce »
+ +
Starší příspěvky:
Sociální sítě neovlivňují SEO? Blbost!

Často se mi stává, že mě někdo osloví s poptávkou SEO služeb pro svůj web. Zájemce je pak někdy zaskočen,...

Zavřít