Je výměna odkazů mrtvá? - SEO specialista Marek Hnátek
View Sidebar

Je výměna odkazů mrtvá?

Prosinec 31, 2012 4:08 am2 komentáře

Dříve účinné metody pro zlepšení pozic ve vyhledávačích postupně ztrácejí na efektivitě. Vedle registrace do katalogů a „PR článků“ se to týká i výměny odkazů. Právě tu nahrazuje strategické partnerství.

Zatímco před lety se výměna odkazů široce doporučovala a ten, kdo neměl na webu stránku „partneři“ s X linky na cizí stránky, se mohl cítit v nevýhodě oproti konkurenci, dnes je tomu jinak. Už i ti, kteří se této činnosti věnovali ve velkém, poznali její snižující se efektivitu. Odkazy na všemožných místech a partnerských stránkách už jednoduše nemají takový účinek.

Důvod je prostý. Vyhledávače se snaží napodobovat lidské chování a preference. Je málo pravděpodobné, že běžný návštěvník bude na webu procházet desítky linků na zapadlém URL, zkoumat patičku apod. Jeho pozornosti naopak neujdou jasně uvedení  a skuteční partneři.

Výměna odkazů nějaký efekt má a bude mít. Ale čas investovaný do této činnosti se dá využít lépe. Samozřejmě také záleží, jak je vše provedeno.

Klasická výměna odkazů formou partnerských stránek nebo bloků s nahromaděnými linky, stejně jako dřívější metody linkbuildingu, bude ještě nějakou dobu fungovat na tradičně pomalejší Seznam. Ale i ten jde dopředu.

Přichází čas na strategické partnerství

Pokud chcete dosáhnout lepších pozic ve vyhledávačích a zvýšit relevantní návštěvnost, nezaměřujte se na nefungující metody. Ušetřete čas a vyzkoušejte něco, co vám skutečně přinese užitek. Vše se dá shrnout do základního pravidla: Nevyměňujte odkazy, ale spolupracujte.

Při hledání partnerů pro linkbuilding se zkuste vcítit do vašeho návštěvníka a nabídnout mu něco, co mu bude užitečné. Provozujete e-shop s doplňky výživy? Spusťte nebo vyhledejte tematický informační portál, napište provozovateli a provázejte jeho obsah s vaším. Na informačním webu se čtenáři „navnadí“ na vybrané produkty a poté jsou nasměrováni do obchodu. Typickou ukázkou takového přístupu je magazín celostnimedicina.cz, který podporuje e-shop prozdravi.cz.

Strategické partnerství je novou formou linkbuildingu. Na českém webu jsou v tomto směru zatím jen první vlaštovky, ať už jde o spolupráci mezi weby na stejné úrovni nebo například projekty typu certifikovaný e-shop. Nabízí se tak skvělá šance, jak předběhnout konkurenci.

Zaznamenali jste snížený účinek klasické výměny odkazů? Jaká je podle vás její budoucnost?

SEO školení První místa.cz

            
                
                    
                                     
                                 
   
Je výměna odkazů mrtvá?
           
       
                             
                         

2 komentáře

  • Podle mě výměna ještě funguje a docela dobře, stačí ji jen dělat jinak. Klasická A-B výměna už asi tak funkční nebude, ale pokud máš víc webů a můžeš měnit formou A->B C->D pak vyhledávač těžko pozná, že jde o výměnu.
    Samozřejmě že příklad se spoluprací je taky dobrý a funkční, ale přeci jen víc pracnější.

  • Určitě souhlas, ale je komické, že zrovna nedávno jsem pro klienta hledal potencionální partnery a z oslovených dvaceti webů se ozvali dva a ti po druhém e-mailu přestali reagovat.

    Krom finanční odměny jsme nabízeli i slevy na zboží nebo vlastní publikaci článků, ale ani to nepomohlo. Někdy je to prostě pech na lidi.

Leave a reply


Zaujal vás článek?
Školení linkbuildingu? Pojďte raději na praktický workshopVíce »
+ +
Starší příspěvky:
Originální způsob linkbuildingu č. 7: Přetáhněte návštěvníky velkým webům

Abyste získali cenné zpětné odkazy a cílené návštěvníky, nemusíte vybudovat rozsáhlý web ani mít geniální nápad nebo kontroverzní obsah. Místo...

Zavřít