Originální způsob linkbuildingu č. 32: Poznání návštěvníků a jejich potřeb - SEO specialista Marek Hnátek
View Sidebar

Originální způsob linkbuildingu č. 32: Poznání návštěvníků a jejich potřeb

Květen 14, 2014 1:34 pm1 komentář

Články, videa, příspěvky na vaší Facebook fanpage… tyto a další možnosti linkbuildingu jsou především způsoby sdělení. A aby sdělení splnila zamýšlený účel, měli bychom vždy vědět, komu, co a jak sdělujeme.

Poznání návštěvníků je často opomíjený krok. Konzultantovi obvykle postačí analýza klíčových slov a povšechná představa o „běžném uživateli“. Je jasné, že nejde o ideální postup.

Pro poznání cílových osob, návštěvníků a zákazníků používám metody uvedené v knize Neobyčejně užitečná kniha o webu. Tato kniha je sice už trochu starší, ale pojednává o principech, které budou platné vždy nebo ještě dlouhou dobu. Vřele ji doporučuji.

Analýzu návštěvníků můžeme rozdělit do 3 směrů:
  1. Kvantitativní metody
  2. Kvalitativní metody
  3. Společné metody

Kvantitativní metody – patří sem především zkoumání dat z analytických nástrojů a z analýzy klíčových slov. Díky těmto činnostem budete vědět, co uživatelé hledají nebo které stránky navštíví předtím, než provedou konverzi.

Kvalitativní metody – jsou zaměřeny na konkrétnější informace o lidech na vašich stránkách. Patří sem především využití zpětné vazby od návštěvníků, testy použitelnosti a persóny a scénáře.

Společné metody – mají znaky obou předchozích. Jde například o analýzu trhu a dotazování uživatelů.

„Kvantitativní data mohou pomoci při rozhodování, co dělat. Kvalitativní data vám mohou říci, jak to dělat.“

Neudělejte školáckou chybu při použití persón

Nevhodný výběr persón má následky

Jednotlivé činnosti jako třeba analýza klíčových slov samy o sobě představují rozsáhlá témata a není možné se jim věnovat v jednom článku. Zmiňuji je pro celkový přehled. Přesto vypíchnu základní informaci o jedné z nich – tvorbě a využití persón neboli detailních popisů fiktivních uživatelů.

Jedním z prvních kroků obsahového marketingu je vizualizace návštěvníků. Je vždy lepší mít před sebou živou bytost. Nemůžete ale vybrat jen tak kde koho.  

Použitím persón si můžete i uškodit – tím, že vyberete nevhodné lidi pro váš byznys. Před samotnou tvorbou fiktivních osob totiž musíte mít vybrány vhodné cílové skupiny.

Weby obvykle mají málo náhodných návštěvníků

Můžete si dát práci s vytvořením příběhu o vaší firmě. Prezentovat vlivné členy. Zvát na akce. K čemu to ale bude, když většina uživatelů bude hledat konkrétní informaci a vy jim ji neposkytnete?

Je to stejný princip jako u klíčovky. Nejde o to, vybrat ty nejhledanější fráze, ale ty, které jsou pro vás skutečně vhodné z hlediska relevance (váš sortiment, možnosti, konkurence, rozpočet…).

Třeba vysoká škola by měla mít obsah jak pro zájemce o studium, tak i pro rodiče žáků středních škol, stávající studenty, zaměstnance a uchazeče o práci, absolventy, dárce, média nebo potenciální partnery. Jelikož jsou pro ni důležité všechny tyto skupiny, pro každou z nich musí mít vhodný obsah. To samé nejspíš platí pro vás.

Základní cílové skupiny pro web vysoké školy:
Základní cílové skupiny pro web vysoké školy

Vytvořte si tedy seznam nebo myšlenkovou mapu vašich cílových skupin – lidí, kteří jsou pro vás opravdu důležití. A teprve z těchto skupin vytvořte persóny.

Pro tvorbu účinného obsahu nestačí vědět, kdo jsou vaši návštěvníci, ale i v jakém kontextu (příběh, životní situace) prozkoumávají vaši nabídku. Obchodník může vědět, že u něj nakupují převážně muži. Skutečnost je ale taková, že muž nakoupí až poté, co mu jeho partnerka, jež si předtím web důkladně prostudovala, pošle odkaz na konkrétní zboží.

Skupiny se také různě prolínají. Tomu se budeme věnovat příště v seriálu o tvorbě persón.

Využití persón a scénářů ve 3 krocích:

  1. Vyberte vaše nejdůležitější skupiny. Z nich vytvořte persóny.
  2. Popřemýšlejte, co vaši návštěvníci potřebují a vytvořte vhodný obsah podle svých obchodních plánů.
  3. Rekapitulujte, testujte, upravujte.

Závěr – brainstorming a chrlení nápadů

Uvedené metody vám umožní poznat vaše návštěvníky. Podle charakteru jednotlivých metod se jim věnujte průběžně nebo v určitých intervalech.

Získané poznatky přizpůsobte svému cíli, rozpočtu, technickému zázemí a dalším faktorům. Následně vytvořte odpovídající obsah. Je to sice náročnější než náhodná tvorba příspěvků podle klíčovky, ale výsledky se vyplatí.

Které postupy používáte pro seznámení se s návštěvníky? Máte svou oblíbenou metodu?

SEO školení První místa.cz

            
                
                    
                                     
                                 
   
Originální způsob linkbuildingu č. 32: Poznání návštěvníků a jejich potřeb
5 (100%) 1 vote            
       
                             
                         

1 komentář

  • Jestliže bych bral do úvahy pouze FB, tak tam k výše zmíněnému bych přiřadil soutěže, ankety a další interaktivní záležitosti. Vzhledem k tomu, jak FB zpřísňuje dosah příspěvku přestává se FB vyplácet, a spíše to je hlavně kontaktní místo. Co se týče klasických webu ve vztahu třeba k mateřskému eshopu snažím se ty weby přohnout propakovanému produktu, osvědčilo se mi to více než každý web persofinikovat.

Leave a reply


Zaujal vás článek?
Školení linkbuildingu? Pojďte raději na praktický workshopVíce »
+ +
Starší příspěvky:
Originální způsob linkbuildingu č. 31: Využijte práce ostatních

Návštěvníky a odkazy nemusíte lákat pouze na svůj vlastní obsah. Někdy je lepší těžit z práce jiných autorů, se kterými...

Zavřít