PPP systémy vydělávají. Ale nefungují - SEO specialista Marek Hnátek
View Sidebar

PPP systémy vydělávají. Ale nefungují

Únor 18, 2014 11:16 am15 komentářů

Před lety se na českém internetu objevila PlaCla. Způsobila rozruch, zájem klientů i vznik webů typu MFP – mage for Placla. Po čase se situace uklidnila a rozumnější inzerenti odešli. Jaký je současný stav?

Tento příspěvek jsem sepsal na základě osobní zkušenosti a sporu se zástupcem agentury, která se „starala“ o stránky klienta. Můžu se mýlit. Předem děkuji za případnou zpětnou vazbu v komentářích.

Koncept českých PPP systémů nefunguje

Systémové řešení reklamních článků se zvrhlo do 200korunových nabídek o povinném ručení. O nějakém PR, budování vztahů a kontaktu s komunitou nemůže být řeč. Spolupráce s bloggery je o dlouhodobosti a osobním kontaktu. Ne o odkliknutí poptávky.

Nezpochybňuji význam „Placla článků“ z hlediska pozic ve vyhledávačích. Zde určitě mají vliv a jako doplněk se můžou hodit. Je ale na hraně, když je kdekdo využívá ve velkém. Zvláště Google se staví proti rozsáhlým marketingovým kampaním pomocí článků na internetu. Je libo penalizace?

Každou SEO činnost je dobré vnímat ze dvou základních hledisek:

 • Budou to používat lidé?
 • Jak se k tomu staví vyhledávače?

Budou to používat lidé? Účelem každé marketingové aktivity je oslovit a spolupracovat s cílovou skupinou. Článek, který si první den přečte 10 lidí a pak už nikdo, je k ničemu. Nechci si hrát na svatého a tvrdit, že jsem nikdy nekoupil odkaz nebo příspěvek. Koupil a budu v tom pokračovat. Nicméně reklamní článek musí mít smysl.

Jak se k tomu staví vyhledávače? Seznam nebo Google jsou firmy jako každé jiné. Jejich cílem je zisk. Aby zisk měly, musí předkládat uživatelům kvalitní výsledky. Ať už tvoříte obsah nebo plánujete kampaň, zkuste se na danou věc podívat optikou vyhledávačů. Jaký má význam publikovat články na webech, na které nikdo nechodí? Získáte článkem za dvě stovky nové zákazníky? Nebo se jen honíte za odkazy?

Získávání zákazníků přes Placlu

Když to nefunguje, jaktože v tom jsou peníze?

Je dobré se podívat na to, kdo je typickým klientem českých PPP systémů.

Ze značné části nejde o ty, o kterých jsou v článcích zmínky. Naopak jde o agentury a freelancery. Ti si Placlu a další systémy rychle oblíbili, protože jim umožňují naklikat si články na všemožných webech. To se určitě dobře reportuje. Samotní klienti jsou často spokojení, neboť je jim předkládána „spolupráce s bloggery“.

Skutečný přínos pro klienty je ale většinou někde úplně jinde. Agentuře to může být jedno, ta má svůj report. Jedinou výjimkou v tomto ohledu je snad Hájednička, která ctí etický přístup ke klientům a před časem Placlu odstřihla.

Kvalitní a dlouhodobá spolupráce s bloggery je stejně jako guest blogging vždy individuální záležitostí. A je to celkem piplačka. Stojí to čas. Snadnější je tedy zvolit systémové řešení.

Aktuální poptávky na Placle:

Aktuální poptávky na Placle

Opravdová spolupráce s bloggery přináší výsledky. I v PPP systému?

Hlavní české PPP systémy  byly  nedávno prodány. Je otázkou, zda se provozovatel se současným stavem vypořádá a zda se mu podaří zvýšit úroveň poptávek a bloggerů.

Blog je skvělý způsob propagace. A dobře pojaté reklamní sdělení přináší výsledky. Vlivný autor dokáže vaše sdělení předat velkému množství zájemců. Zkušený autor pro vás ale nebude psát za almužnu.

Řekněte upřímně, co si myslíte o někom, kdo bude 30 až 60 minut tvořit příspěvek za 200 Kč? Než peníze investovat do takového „PR“, je lepší se zaměřit například na PPC.

Chápu, že většina poptávek je za pár stovek a bloggeři nemají na výběr, pokud si chtějí přivydělat. Jsem ale toho názoru, že toto není ideální cesta. Kvalitní autoři mají jiné možnosti.

Platíte agentuře za „PR články“? Změřte výsledky

Na závěr mám radu pro klienty.

Pokud vám váš dodavatel služeb předloží report s „PR články“, podívejte se na jednotlivé příspěvky. Jestli to je možné, zjistěte, kolik návštěvníků přivedly a zda se nejednalo o vyhozené peníze. Možná budete překvapení tím, že těch několik zbytečně vyhozených tisíc jste mohli investovat například do PPC, kde by byly k užitku.

Jaký máte názor na současnou českou PPP scénu? Využili jste někdy Placly, Kupčlánku nebo jiného systému? Změní se něco podle vás?

SEO školení První místa.cz

            
                
                    
                                     
                                 
   
PPP systémy vydělávají. Ale nefungují
           
       
                             
                         

15 komentářů

 • Velmi dobrý článek, respektive možná až moc mírný. Já osobně bych byl mnohem skeptičtější a tvrdší v hodnocení kvality a úrovně.

 • Je to jak píšeš. Ty nabídky jsou tam mizerné, ještě mizernější jsou ceny, za které se to celé děje. Jsem zvědav, jak se s tím Michal Kubíček popere. Věřím, že se svými zkušenostmi ano. První vlaštovkou mohou být VIP blogy, které jsem zaregistroval včera.

 • Po tom co http://www.placla.cz přebral Michal Kubíček, tak jsem službu minulý týden otestovala. Nabídek přišlo hodně (30). Půlka z toho nerelevantní k poptávce. Ty relevantní nabídky, tak převážná většina webů, kde to smysl nemělo (jen weby pro vkládání článků).

  Na 3 webech to dávalo smysl a s jedním jsem se dohodla. Bylo to trochu dražší (1300 Kč/článek).

  Článek bude zveřejněn do pár dnů, tak nemám ještě zpětnou vazbu co přinese.

  Komunikace na placle super (online chat). S blogerem taky suprová.

  Závěrem tedy, vyzkoušet určitě a použít selský rozum, jestli článek na daném webu může něco vydělat.

 • Marek L.

  Placla ako aj ďalšie PPP systémy sú postavené na lowcost dopytoch za pár korún. Niektorí inzerenti nakupujú masovo a cena je tlačená na hranicu možností. Nečudujem sa, že sa v systémoch vyskytujú “PR” weby. “Bloggeri” sa prispôsobili dopytu trhu. Nikto za pár korún nebude písať kvalitný článok a zasierať si web. PPP systémy sú obrazom situácie na trhu. Druhá vec je, že agentúri a freelanceri sa snažia tlačiť ceny na minimum aj pri kvalitných weboch. Aktuálne na trhu je  minimum inzerentov, ktorí vedia oceniť kvalitu.  Všetci  riešia primárne cenu a nič iné. Ľudia produkujú to, čo agentúry chcú. Polka seo šamanov a neraz aj uznávaní jedinci tlačia na twitteri a svojich blogoch, že obsah je kráľ a nakoniec kupujú masovo PR články na totálnych sračko weboch.

 • Michal Kubíček

  Marku, vas clanek chapu jako velmi zjednodusujici. Podobne bych mohl rict: linkbuilding, SEO, PPC…. (lze dosadit cokoli) nefunguje.

  Placla ci Kupclanek neni metoda, ale nastroj. Pokud ho lide umi pouzivat, funguje. Pokud ne, nefunguje.

  Pripravujeme s Vaskem kurz jak pro blogery, tak inzerenty, takze jste zvan…

 • Na získávání odkazů a vylepšení výsledků v SERPU však články stále docela fugují.

 • Zkusil jsem před časem Placla.cz a Pay4t.cz, a ve stručnosti se dá říct, že Placla.cz je úplně na nic (píšou tam ňoumové, efekty byly naprosto nulové, akorát mě to stálo strašně moc času, protože na přesně specifikovanou poptávku mi reagovaly tuny naprosto nerelevantních webů), Pay4t.cz smysl má, ale chce to vybírat si pečlivě twitteristy (z mé zkušenosti nemá cenu nijak “nadstřelovat” cenu – když se téma dotyčným líbí, vezmou ho i za minimální cenu, jinak čím vyšší cena, tím víc se na to chytnou spíš lidi, co jdou jenom po penězích a followery nabrali bůhví kde a bůhví jak).

 • Marek Hnátek

  Děkuji za komentáře.

  @Petra: souhlasím.

  @Michal: účelem článku bylo upozornit na nesolidní praktiky. Umím si docela představit, že se teď objeví případovky „Jak jsem přes Placlu skutečně získal zákazníky“. Já s tím souhlasím a pokud to povedete ve stylu, který popsala Petra, pak klidně budu systémy využívat pro své klienty. Oba ale moc dobře víme, k čemu se v současné době zneužívají a kdo konkrétně tak činí.

  @Andre: ano, funguje to. Sám „SEO články“ občas použiji u svých webů, ale i tak se snažím zachovat „lidský faktor“ a aby to mělo smysl. Je ale něco jiného to předkládat klientům a ještě to dělat ve velkém.

 • Marek Hnátek

  Zde jsou pro představu články od jednoho z „ověřených správců PPP“:

  http://vysmate-darky.cz/modni-italske-damske-boty/
  http://www.440.cz/luxusni-italske-damske-boty-z-eshopu/

 • Stejně tak byste mohl odsoudit výrobce nožů, protože je mnoho lidí používá k dobrým účelům a všichni moc dobře víme kdo je zneužívá k zlým.

 • Tento článek u mě opět zabodoval.

 • Super článek, který bych na svém webu asi neměl odvahu zveřejnit. Popravdě, v každém takovém systému jsem byl a vždycky jsem požádal o smazání účtu. Pro mě jako autora je prostě urážkou, když mi někdo nabízí za napsání článku 100 korun.

  To je jako přijít do čistírny a dát paní 20 korun, ať mi ten oblek za tisíce vyčistí. Je to trapný. Navíc je vždy lepší, když se vám agentura sama ozve, protože ví, že nějakému tématu prostě rozumíte. Nemusíte se na psaní tolik připravovat a tím vlastně ušetří.

  Jinak díky za odkaz na Plaváčkovo článek. Jsem o nějakou tu tisícovku levnější, ale jsem rád, že vím, že to není žádná šílená cena.

  PS: Tyhle kratší články se čtou mnohem příjemněji. Věř mi.

 • Dobrý den Marku,
  dovolím si s vaším článkem nesouhlasit (alespoň částečně). Dle mého názoru PPP systémy fungují. Já jako inzerent je považuji za nástroj, který umožní snížit čas na hledání vhodných míst na internetu, kde by pro mne mohl být odkaz přínosem a která bych bez zprostředkovatele nenašel.
  Jak s tím nástrojem lidé pracují je jiná otázka. Když chci článek na propagaci dětské židličky, tak si vyberu magazín o dětech nebo o nábytku (zaráží mě, že na podobné téma jsem dostal i nabídky od serverů, kteří píší o internet marketingu).
  Otázka je podle čeho mám vybrat lepší magazín, když jediná data, která zjistím jsou ranky? Zde mě ještě napadá, jak moc lze u nás věřit Alexe?

 • Pavel: Pokud hledate weby, ktere budou vybrany tematicky s ohledem na vas dany cil a pozadovanou navstevnost, pak Placla nabizi tzv. VIP poptavky, kde se vam osobne venovat pracovnik Placla tak, abyste ziskal ocekavane. Samozrejme, ze servis i kvalitnejsi autor neco stoji. Proto je minimalni cena 1000,-. Ceny mohou byt i vyssi, dnes napriklad klient schvalil cenu pro blogera 3469,-

 • Dobrý linkbuilding pro Google znamená i odkazy ze sociálních sítích, kde oproti webu máte lépe měřené zapojení “likerů”. PPP systém, který kromě blogů umí i příspěvky ze sociálních sítí je Linketica.com

Leave a reply


Zaujal vás článek?
Školení linkbuildingu? Pojďte raději na praktický workshopVíce »
+ +
Starší příspěvky:
Rozšiřuji kurz linkbuildingu

Od prosince pořádám přes Naučmese kurzy linkbuildingu. Díky skvělé zpětné vazbě od účastníků i zkušenosti z již absolvovaných školení jsem...

Zavřít