Zaručené tipy pro načerpání nové inspirace - SEO specialista Marek Hnátek
View Sidebar

Zaručené tipy pro načerpání nové inspirace

Srpen 24, 2013 2:13 pm4 komentáře

Chybí vám inspirace pro psaní, tvorbu obsahu webu, podnikání nebo jinou tvůrčí činnost? Vyzkoušejte osvědčené způsoby, díky kterým budou dobré nápady přicházet samy od sebe.

I při nedostatku inspirace můžete tvořit kvalitní obsah. Pokud ale tento stav trvá delší dobu, je to palčivý problém pro každého, kdo má v popisu práce tvůrčí činnost. I napsání krátkého popisku se stane nepřekonatelnou překážkou, když člověku chybí inspirace a chuť.

Kreativita otevírá dveře. Jeden dobrý nápad může ušetřit spoustu dřiny a přinést výsledky, jakých byste jinak dosáhli jen hodinami tvrdé práce. Jak získat novou inspiraci? Podívejte se na praxí ověřené postupy.

Tipy pro pro získání nových nápadů:

Sportujte

Tělo bez pohybu chátrá. To platí i pro mysl. Pravidelný pohyb vyplavujte endorfiny a člověk se cítí skvěle. Běhejte, jezděte na kole, choďte do fitness centra.

Čtěte knihy

A nejen dobré učebnice z vašeho oboru. Víkend nad dobrou detektivkou vám dodá inspiraci na týdny dopředu. S počítačem sice máte neomezené vědomosti na dosah ruky, knihy ale mají kouzlo, které technika nikdy mít nebude.

Nesledujte televizi

Ordinace v růžové zahradě vám sice prozradí, co platí na běžného diváka, ale její delší sledování zabíjí mozkové buňky. Televize je dobrá tak akorát na zapojení PlayStationu nebo občasné sledování filmů.

Dívejte se na filmy

Dobré filmy jsou opakem balastu, jaký jinak z televize proudí. Stejně jako knihy vám mohou dodat mnoho nových nápadů.

Užijte si několik dní bez počítače

Funguje to stejně jako tělesný půst. Ze začátku budete pořád myslet na to, že „hladovíte“. Po čase tyto pocity hodíte za hlavu a soustředíte se na podstatné věci.

Účastněte se akcí

Školení, přednášky, srazy a setkání… Tyto nebo jiné akce představují skvělé příležitosti k poznání nových lidí, získání nových vědomostí a načerpání nové chuti do práce.

Zvláště na začátku kariéry doporučuji absolvovat školení, kurzy a workshopy u respektovaných firem nebo jednotlivců. Žádný kurz vám sice nezaručí, že se stanete odborníkem nebo dobrým umělcem, ale alespoň rychle načerpáte hodnotné informace a zjistíte, zda je daná oblast vhodná právě pro vás.

Uzpůsobte si pracovní prostředí

Dostatek světla, klid a pořádek na stole dokážou divy. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že čím méně rušivých elementů okolo sebe máte, tím snadněji tvoříte. Nezapomeňte na dostatek zeleně.

Mnoho autorů nedá dopustit na prvky, které je dostanou do správné nálady. Často jde o hudbu, ale třeba i svíčky a vonné tyčinky. Někteří tvoří jen ve svém oblíbeném tričku.

Dělejte si poznámky

Nápady přicházejí, kdy se jim zachce. Možná se vám někdy stalo, že jste dostali dobrý nápad, slíbili jste si, že ho nezapomenete, ale nakonec k tomu došlo. Řešením je klasický zápisník. Pokud jste on-line, oceníte Evernote.

Je vaší doménou vymýšlení příběhů? Veďte si autorský deník.

Spolupracujte

Vytvořte mozkový trust. Když společně řešíte nějaký problém nebo něco vymýšlíte, ostatní přispějí nejen svými vědomostmi, ale i novými pohledy a nápady. Při hledání partnerů také můžete získat nové užitečný kontakty.

Přestaňte plánovat, začněte něco dělat

Neustále plánování a přemýšlení blokuje tvořivost. Vlastní zkušenosti se nic nevyrovná. Když se pustíte do činnosti, další nápady pak přicházejí samy.

Michelangelo by nevytvořil dokonalého Davida, kdyby ho měl jen nakresleného. Až když vzal do ruky kladivo a dláto a začal opracovávat kámen, překročil omezení teorie a plánování.

Tvořte, jako by vás nikdo nekontroloval

Ano, tvorba by se měla řídit pravidly. Jenže čím více se dané činnosti věnujete, tím více vám přešla do krve. A pravidla respektujete automaticky. Dodržováním dalších nebo přemýšlením o tom, co vaší práci řeknou kritici, si zbytečně tvoříte mantinely.

Nejlepším způsobem je vytvořit to první, co vás napadne, a po čase se na to znovu podívat.

Ať už píšete nebo děláte něco jiného, před tvůrčí částí se dostaňte do té správné nálady. Zapomeňte na pravidla nebo kritiku. Pak nechte svůj výtvor nějaký čas uležet, podívejte se na něj s odstupem a opravte chyby.

Zapomeňte na perfekcionismus

Jde o ztrátu času. Kontrolujte svou práci, dívejte se na ni z pohledu druhých, ale neměňte odstín pozadí webu o jeden stupeň, protože se vám v danou chvíli zdá, že by to lépe vypadalo.

Věnujte se cvičením na rozvoj kreativity

Může to být Drabble, různé hry, ale i žonglování. Pokud máte chuť, věnujte se daným činnostem klidně i několik hodin. Důležitá je pravidelnost. Postačí i 10 minut denně.

Pište do šuplíku

Pokud je vaší doménou psaní příběhů nebo článků, pište jen pro sebe. Zkoušejte různé typy textů a obměňujte scénáře. Vaše mysl si navykne na tvorbu. A kdo ví, možná jednou své výtvory využijete.

Když už jsme u toho psaní, doporučuji Povídkáře od Reného Nekudy.

Rozhodující je pravidelnost

Kdo začal, půl díla vykonal. Psaní a další činnosti je nejlepší mít jako svého koníčka. Pokud se tvůrčí činnosti začnete věnovat profesionálně, navykněte si na každodenní práci. Každý den pište, vymýšlejte obsah, tvořte myšlenkové mapy. Tak si osvojíte schopnost odvádět kvalitní práci, i když se vám zrovna nebude moc chtít.  

Zkoušejte vaše produkty

Zákazníci se zajímají o dvě věci – jak produkty řeší jejich problémy a jak fungují. Vžijte se do jejich kůže a zkoušejte produkty ze všech stran jako běžný zákazník. Když prodáváte outdoor vybavení, vyrazte do přírody; když začínáte s čajem, staňte se jejich vyznavačem.

Omezte kofein

Nejrozšířenější droga na světě povzbuzeje, podporuje slovní komunikaci a zlepšuje náladu. Nic se ale nemá přehánět. Kofein je častou součástí uspěchaného životního stylu, kdy se nedostatek spánku kompenzuje právě touto látkou. Pijte kávu jako prostředek k povzbuzení, ne vyčerpání.

Dodržujte půst

Děkuji Ottovi za tip. Jeden den v týdnu nic nejezte, pouze pijte vodu nebo čaj. Zprvu budete s kručením žáludku počítat každou minutu do dalšího dne. S delší praxí pocítíte příval nové energie a tělesné pohody.

Zajímejte se o druhé

Udělejte si ze světa okolo sebe svou soukromou laboratoř. Zkoumejte chování lidí a přemýšlejte, proč se chovají tak, jak se chovají. Ptejte se jich na svou práci. Jedno pivo s kolegou je nad 100 seminářů.

A když už jsme u toho, chvalte ostatní. Pochvalte je i před tím, než jim něco vytknete. Lidé se řídí emocemi.

Zároveň myslete na sebe

Jen člověk spokojený sám se sebou může sloužit druhým. Někdo proti tomu může namítat, ale ani ta Matka Tereza nebyla bez chyby. Pouze když uspokojíte své životní potřeby, můžete tvořit bez omezení.

Počítejte s kritikou, nepochopením a hnidopišstvím

V životě každého autora existují určité jistoty. Kromě střídání odbobí, kdy dobré nápady přicházejí samy od sebe s obdobími frustrace z nedostatku inspirace jde i o případy, kdy klient není spokojen s vaším výtvorem. Ať už jde o chybu vaši nebo klienta, který se dívá z omezené perspektivy, měli byste na to být vždy připraveni a případnou kritiku brát s čistou hlavou.

Klienti se zajímají jen o dvě věci – své posouzení kvality a termín odevzdání. Smiřte se s tím.

Opakem je konstruktivní kritika od zkušenějších mentorů, kterou byste měli cíleně vyhledávat.

Využívejte sociální sítě

Ale vybírejte si, kde a komu budete věnovat čas. Facebook je zpravidla „Ordoška“ v přímém přenosu. Naproti tomu Twitter nebo LinkedIn představují ideální prostředí pro sledování novinek a čerpání inspirace.

Multitasking není pro každého

Někteří z nás dostávají nejlepší nápady, když dělají více věcí naráz. Pokud vám vyhovuje psaní článků při puštěné hudbě, pípajícím chatu a se zaplým stahováním seriálů, možná patříte do této skupiny. Pokoušet se soustředit na jednu činnost by pro vás bylo stresující. My ostatní jsme bohužel omezeni pouze na tuto možnost.

Chybí vám nápady? Sáhněte po osvědčené první pomoci

Uvedené způsoby nejsou žádné dogma. Vyberte si ty, které vás nejvíce osloví. Snažit se dodržovat všechny by nemělo smysl.  

Jak získáváte novou inspiraci? Používáte zmíněné způsoby, nebo máte svou vlastní metodu? Napište komentář.

Infografika: 29 cest, jak zůstat kreativní | Zdroj: creattica.com

29 cest, jak zůstat kreativní

SEO školení První místa.cz

            
                
                    
                                     
                                 
   
Zaručené tipy pro načerpání nové inspirace
           
       
                             
                         

4 komentáře

  • Dost dobrý článek. Já se s tímhle potýkám také a řeším to (jak určitě víš, když jsi si četl můj článek o psaní). Poslední měsíc cvičím a musím uznat, že je to moc fajn. Prvně jsem o tom chtěl napsat článek, ale vzhledem k tomu, že mé čtenáře zajímá hlavně internet… sem se na to zkrátka vykašlal. Jako další bod určitě souhlasím s tím, že uklizený stůl je paráda. Neodvádí to pozornost. Já to dělám tak, že všechny papíry a další blbosti dávám za notebook. Tím pádem když píšu… nevidím ten bordel.

    Je to podvod, ale proč ne :P. Zeleň určitě taky pomáhá, já mám celý pokoj kde píšu pistáciovou a hrozně se mi to zalíbilo. Taky se mi osvědčilo procházení. Prostě se zvednu od počítače a jdu si v rámci bytu něco udělat. Cestou přemýšlím a zkrátka se mi lépe myslí při chůzi. Když sedím tak si připadám “vyflusle” a nic mě nenapadne. Máš to taky tak? Jestli jsi tu chůzi zkoušel praktikovat…

    PS: Ještě si dovolím trochu kritiky… co udělat méně bodů a více je probrat? Takhle je to příliš strohé a čím více bodů, tím méně mám inspirace pokračovat ve čtení. Myslím si, že by kratší znění čtenosti pomohlo.

  • Marek Hnátek

    Ahoj Tome, díky za komentář. S tou chůzí po bytě je to u mě to samé – paradox je trochu v tom, že když se projdu, uvařím si kafe nebo něco a vrátím se po chvilce ke stolu, můžu se opět soustředit a hodinu čučet do monitoru, ale při delší procházce po městě mi myšlenky lítaj sem tam. Ohledně délky článku – máš pravdu. Plánuji ale další podobné příspěvky, tak jsem se snad poučil :-).

  • Kde sakra chlape berete ty supr advice plachty? Jinak já bych moc neradil tápajícím jak to dělat aby byl člověk člověk, naroste konkurence, ale zase, konkurence láká kupce, takže čert ví. 🙂

  • Moc pěkné psaní

Leave a reply


Zaujal vás článek?
Školení linkbuildingu? Pojďte raději na praktický workshopVíce »
+ +
Starší příspěvky:
12 způsobů, jak získat kvalitní odkazy pro malý e-shop

Český web je pověstný tím, že na něm působí velký počet e-shopů. Konkurence se valí ze všech stran a snižuje...

Zavřít