V tomto článku najdete praktický manuál, jak najít a vyřešit problémy u již získaných zpětných odkazů.
Správně vedený linkbuilding zahrnuje jak získávání nových odkazů, tak i péči o ty stávající a obnovu ztracených, odstraněných a nefunkčních linků.
Jak se odkazy nejčastěji ztrácejí
Odstranění odkazů z jiných stránek – Může k němu dojít úmyslně i neúmyslně, typicky když partner redesignuje web a zapomene vložit linky.
Úplné zrušení partnerského webu – Pokud k něčemu takovému dojde, můžete z toho těžit. Takový web lze za nízkou částku odkoupit.
Změna URL bez přesměrování starých adres – Klienti si často nechají kompletně předělat web včetně nových URL. A odkazy z cizích stránek, které směřují na dřívější adresy, tak přijdou vniveč. Zde přichází na řadu kontrola chybové stránky 404 a správné přesměrování.
Například Google Analytics vám umožní sledovat stránky, na které chodí návštěvníci a které přitom neexistují.
Významnou roli hrají i nefunkční interní odkazy. Pro jejich objevení skvěle poslouží aplikace Xenu. Tomáš Erlich zmínil alternativy Xenu – Integrity pro uživatele Maců a plugin Broken Link Checker pro weby postavené na WordPressu. Souhrn dalších užitečných rad najdete na sixrevisions.com.
Doporučuji používat aplikaci Xenu pravidelně pro preventivní hledání problémů.
Jak najít ztracené odkazy
K dispozici je celá řada nástrojů a způsobů. Zmíním ty hlavní:
- Revize linkbuildingových aktivit (vhodné jsou myšlenkové mapy)
- Udržování stávajících odkazů
- Tvorba dalšího zajímavého obsahu, aby partneři měli motivaci odkazovat
Užitečné aplikace
- Linkmonitor – kontrola odkazů. Pro 50% slevu klikněte zde
- Collabim – kontrola odkazů
- Google WebMaster Tools – zobrazí chyby
Jak neztrácet zpětné odkazy
Kombinujte výše uvedené způsoby s tvorbou hodnotných stránek. Pracujte na dobrém jménu v oboru a budujte značku. Nové příležitosti pak přicházejí samy.
Budujte kvalitní web. Nabízejte výhodnou spolupráci partnerům – pokud jsou stránky jen rozcestníkem externích linků nebo zapadají prachem, ztrácí taková spolupráce smysl. A tvořte trvalé odkazy.
Máte další tipy pro obnovu ztracených odkazů? Jak provádíte revize odkazových aktivit? Napište komentář.
at 4:40 pm
Díky za odkaz na článek, udělalo mi to radost. Zrovna nedávno jsem udržoval svůj web… opravoval jsem překlepy a taky nefunkční odkazy a docela jsem byl překvapený. Na webu jsem totiž smazal více jak 120 odkazů. Takže je třeba na to dávat pozor a dnes bych asi i doporučil odkazovat opravdu jen na autoritativní weby.
Mazat totiž nefunkční odkazy je otrava a někdo si zpětného odkazu ani neváží. Schválně jsem projel pár mých oblíbených blogů nástrojem a mají nefunkčních odkazů na webu stovky… Takže je dobré myslet na to, zda odkazovaný web bude fungovat třeba i za 3 roky. Jinak podle mě na něj nemá smysl odkazovat…
Carl114 recently posted…Jak mít bydlení v minimalistickém stylu?
at 10:52 pm
Ahoj. Souhlasím. I obyčejné prolítnutí stránek přes Xenu může odhalit spoustu chyb. Celkem často se setkávám i s překopáním starých URL na nové, aniž by se nějak vyřešilo přesměrování původních adres.