Nedávno mě zaujal majitel e-shopu, který jednoduchým způsobem zdarma získal nový prodejní kanál a obchodní partnery. Jak to udělal? Zadal do vyhledávače vhodné klíčové fráze, navštívil zobrazené e-shopy s podobným, ale ne stejným sortimentem, sesbíral e-maily a zaslal majitelům nabídku spolupráce na bázi affiliate marketingu (když si zařadí produkty do sortimentu, získají provizi za každý realizovaný prodej).
Postup fungoval, obchodník si však stěžoval na jeho časovou náročnost. Shodou okolností jsem byl na posledním SEOlogeru, kde Zdeněk Dvořák prezentoval URL Profiler, užitečný SEO nástroj, jenž umí zmíněný postup zautomatizovat a zrychlit. V tomto příspěvku si ukážeme, jak na to.
Níže uvedený způsob získání kontaktů je využitelný nejenom pro obchodníky se specifickým sortimentem, kteří hledají affil partnery. Základní princip s různými obměnami využijete pro linkbuilding a hledání nových odkazových příležitostí.
1. Stáhnutí URL Profileru
Doporučuji pročíst si základní manuál v češtině, zejména část nastavení pravidel pro spojení a následně nástroj stáhnout, nainstalovat a spustit. Jestliže máte účty u Ahrefs a dalších služeb, URL Profiler s nimi snadno propojíte.
Postup, který účastník použil, je samozřejmě zcela zdarma. URL Profiler má 14denní trial verzi, během níž si jej můžete vyzkoušet a zjistit, jestli vám sedne. Za sebe musím uvést, že nástroj má spoustu užitečných funkcí a marketérům ušetří hodiny a hodiny práce.
2. Stáhnutí Simple SERP Scraperu
Jde o podprojekt URL Profileru a jednoduchého pomocníka pro scrapování výsledků vyhledávání na Googlu. Ke stažení zde. Ve zkratce do nej vložíte vyhledávané fráze, zvolíte jazykovou verzi Googlu, počet scrapovaných stránek vyhledávání, proxy servery a další základní věci.
Scrapování výsledků vyhledávání je stejně jako nákup odkazů za účelem manipulace pozic oficiálně zakázáno. Jak předejít blokaci od vyhledávače? Pokud scraper používáte minimálně a nastavíte si dostatečné (náhodné) rozestupy mezi jednotlivými hledáními, proxy server ani nepotřebujete. Při větším objemu dat proxy doporučuji. Osvědčený je například systém Proxy-N-VPN.
Zkuste si do začátku pro seznámení s nástrojem zadat několik pro vás důležitých frází. Důrazně ale doporučuji zvolit přiměřený počet frází respektive procházených stránek vyhledávání a pokud nepoužíváte proxy servery, zadat náhodné rozestupy mezi jednotlivými dotazy:
Následně získáte výstup v .csv, který zobrazuje jednotlivé fráze a URL s jejich pořadím:
3. Stanovení vyhledávacích dotazů
Přichází nejnáročnější a nejdůležitější část. Nejde totiž jen o to, vybrat nejvyhledávanější fráze podle analýzy klíčových slov a nasypat je do Scraperu. Se získáním vhodných webů vám pomohou také:
- Neprodejní oborové fráze (najdete obsahové weby, kterým můžete nabídnout spolupráci)
- Fráze zcela mimo obor (např. horší třídy produktů, jež vy sami nenabízíte – nabídnete lepší alternativu)
- Vyhledávací operátory
Neprodejní fráze představují důležitý zdroj. Pokud prodáváte sportovní podprsenky, vaše zákaznice budou hledat primárně výrazy okolo podprsenek, ne např. sportovní vybavení nebo výživu. Díky těmto frázím ale můžete narazit na významné obsahové weby a vlivné subjekty, s nimiž můžete navázat spolupráci.
4. Scrapování
Jakmile budete mít pohromadě vhodné fráze pro vyhledávání, vložte je do Simple SERP Scraperu a nástroj spusťte.
Zvlášť u většího počtu frází doporučuji projít výsledky maximálně do 2 – 3 stránky vyhledávání. Nebudete zahlceni daty a získáte přehled o URL, které vyhledávač dobře hodnotí, o což nám jde.
Výstup ze scraperu na několik frází najdete zde.
5. Ruční procházení výsledků
Další pracná část. Rozhodně nedoporučuji vzít e-maily z vyscrapovaných URL a zaslat na ně hromadný mail (jak získat maily si ukážeme níže). Proč? Jestliže prodáváte selfie tyč, nebude pro vás příliš relevantní oslovit web 1 000 věcí, co mě serou…
Hlavním přínosem ručního procházení jednotlivých adres je získání přehledu o stavu vyhledávání a jednotlivých subjektech. Tyto informace se vám hodí pro mnoho dalších úkonů.
Jednotlivé URL můžete projít hned po získání dat ze scraperu, nebo až po dalším zpracování URL profilerem, jenž vám přidá další informace, jako je typ webu nebo počet sdílení na sociálních sítích.
6. Získání e-mailových kontaktů z vybraných URL
Poté, co projdete jednotlivé adresy, jež vám Scraper uložil do .csv souboru, vložte je do URL Profileru, zaškrtněte pole pro získání e-mailů (většinou stačí pouze na úrovni domény, nemusí být zaškrtnuto i u URL) a nástroj spusťte:
URL Profiler spolupracuje při získávání e-mailových kontaktů s nástrojem my-addr.com, se kterým se propojí. Založte si zde tedy účet a vložte přístupové údaje do URL Profileru. Základní ceník pro naše účely: 0,5 USD za 1 000 adres, lze zlevnit na 0,1/1000.
U stránek, u nichž URL Profiler přímo nenajde mail, se můžete podívat na sociální profily nebo jiné zdroje informací.
Několik tipů na závěr
- Úvodní oťukání a nabídka spolupráce je v pořádku, ale zvláště při hromadném oslovení více subjektů se ujistěte, že vaše sdělení je v rámci zákona.
- Preferujte kvalitu před kvantitou. Zaměřte se spíše na menší počet výsledků a frází, ruční procházení stránek a individuální komunikaci.
- Doporučuji podívat se na další weby, jež majitelů mailů provozují. Pro tento účel použijte např. Contact Finder a funkci Reverse Email Lookup.
at 11:59 am
Ahoj Marku, já toto zkoušel na jednom z webů a výsledky moc nepřinesly. Z mého hlediska byl poměrně zajímavý rozdíl v oborech. Někde to jde, někde ne. Máš s tím nějaké zkušenosti ty sám? 🙂
at 6:00 am
Tak ten úvodní obrázek je nejlepší 😀 To mě pobavilo.